Suvla Şarapları, tarihi Gelibolu yarımadasının Kabatepe bölgesinde 2003 yılında kurulan 600 dönümlük aile bağları Bozokbağ'da yetişen üzümlerden üretiliyor. İyi Tarım Uygulaması (GAP) Sertifikası ile kurulan ve 2013 yılında organik sertifikaya geçen bağlarda yetişen enternasyonel üzüm cinsleri; Cabernet Sauvignon, Merlot, Shiraz, Cabernet Franc, Grenache Noir, Petit Verdot,  Chardonnay, Sauvignon Blanc, Roussanne ve Marsanne; yerliler ise tarihi yarımadaya özgü beyaz varyete Kınalı Yapıncak ve kırmızı varyete Karasakız'dır.

2009 yılında Eceabat'ta kurulan Suvla şaraphanesi, 5 bin 200 m2 kapalı alana kurulu, yerçekimi sistemi ve özel soğuk hava odalarının da bulunduğu, gelişmiş teknoloji ve doğal yöntemlerin kullanıldığı çağdaş bir şarap üretim merkezi ve geleneksel yağhane olarak faaliyet gösteriyor.  Şato kalitesinde şarap üretebilme idealinde gerekli altyapıya sahip şaraphanenin kurulumunda çağdaş ekipmanlar ile Türkiye ve dünya çapında danışmanların çözümleri kullanılmıştır.

Farklı yapım teknikleri ve çeşitlilik ön planda tutularak üretilen kırmızı, beyaz ve pembe şaraplar Kabatepe, Suvla, Kirte, Sur, Sır, Suvla Reserve ve Suvla Grand Reserve serileri altında sunuluyor.

Suvla şarapları, 40'a yakın etiketiyle, ülkemizde beş yıldızlı otellerde, A+ restoran menülerinde, zincir marketlerde ve şarap butiklerinin raflarında listelenmekte. Şarapseverler Suvla’ya ayrıca Eceabat, İstanbul (Cihangir ve Perpa), Bodrum Marina ve Ankara’daki “Suvla Kilye Konsept Mağazaları”ndan ulaşabiliyor. Gelibolu teruarının potansiyelini temsil edebilme idealinde; Amerika - New Jersey; Almanya – Münih ve Kanada – Vancouver’ da satış şirketleri bulunuyor.

Suvla kurucusu Selim Zafer Ellialtı'nın 2013 yılındaki TED-x konferansındaki "Evladım Sen Ne İş Yapıyorsun" başlıklı "Suvla Hikaye"sini aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

TED-X/ Suvla'nın hikayesi, Selim Zafer Ellialtı

 

 

 

Suvla'da kariyer olanakları

 

 

 

 

 

 

KARİYER

KURUMSAL KALİTE POLİTİKASI

SUVLA ÖDÜLLER

 

 

 

 

 

çanakkale savaşları tarihi