Suvla'nın kelime anlami nedir?

Suvla tarihi Gelibolu yarımadası'nın kuzey Ege sahillerindeki bir koy adı.Aynı zamanda Suvla bağları Bozokbağ'a da çok yakın.

 

Reserve olarak isimlendirdiğiniz serinin farkı nedir?

Suvla şarapları mikro bağcılık ve mikro vinifikasyon yöntemi ile üretiliyor. Tüm partiler ayrı ayrı işleniyor. Üst ve alt şıraları ayrı ayrı saklanıp tadılıyor. Fermantasyon süreçleri tamamlandıktan sonra gruplanıyor. Uzmanların tadım raporlarına göre derecelendirilip ayrıştırılıyor.

En fazla gelişme potansiyeli vaadeden kavlar meşe fıçılarda olgunlaştırıp dinlendirilmek üzere saklanıyor.

Meşe fıçılarda yıllandırılma ihtiyacı olmayan kavlar ile Suvla serisi ve Kabatepe serisi blendleri hazırlanıyor.

Meşe fıçılardaki süreç uzmanlar tarafından denetleniyor. Tüm fıçılar periyodik olarak tadılarak gelişmeleri izleniyor.

Yeterli olgunluğa eriştiklerinde mükemmel konumda olduklarına karar verilen fıçılar ile SUR, SIR, Suvla Reserve, Grand Reserve serileri hazırlanıyor. Reserve olarak etiketlenmesi uygun görülen blendler, kendi kategorilerinde, ülke standartlarının üzerinde olma hedefi ile üretiliyor.

 

Grand Reserve diye isimlendirdiğiniz serinin farkı nedir?

Reserve serinin bir üstünde bulunan Suvla'nın en üst kategorisi. Enologlar, meşe fıçılar arasında aynı rekoltede, kabul görmüş dünya standartlarının üzerinde bir potansiyel gördüklerinde, gelişimini çeşitli testlerle takip ederek Suvla Grand Reserve serisi için hazırlıyor. Grand Reserve seri ile etiketlenen o rekoltenin blendleri Suvla'nın en prestijli şarapları olarak kabul ediliyor. Bu özel şarapların başarısınıdaki bir diğer önemli etken de mikro bağcılık ve üstün teruar uyumunun birarada bu sonucu oluşturması. 2011 yılı Roussanne ve Marsanne üzümleri, Fransa'da yetiştiği bölgeler Rhone ve Provence kadar iyi sonuç vererek şarabın başarısında büyük pay sahibi oldu. Dolayısıyla bu tip şarap değerlendirmelerinde, üzümün orjininin yetiştigi bölge ile uyumu ve karakteristiğini birebir yansıtması da en önemli koşullardan. Bu serinin ilk örneği olan Suvla Grand Reserve Rossanne-Marsanne 2011 dünyanın beyaz şaraplar kategorisindeki en mükemmel 3 şarabından biri seçildi.

 

Bu kadar genç ve yeni bir marka olarak nasıl uluslararası ödüller aldınız?

Suvla şaraplarının lansmanı 2012'de yapılmasına rağmen, bağcılıkta 10 yıllık bir geçmişe sahip. Başarıda payı bulunan pek çok kriterin yanında, üst seviyedeki bir şarabın elde edilmesindeki önemli unsurlardan biri olarak kaliteye odaklı bağcılık teknikleri geliştirilmesi ve sürdürülmesi sayılabilir. Suvla'nın kendi bağlarının bulunduğu coğrafi konum ve güçlü teruar özelliği en önemli değerlerinden biridir. Ek olarak, kaliteli şarap yapımındaki önemli etkenlerden biri olarak kabul edilen ve şato tipi şarapçılığın temelini oluşturan, üzüm hasadından sonraki "üzüm seyahati"ni en kısa mesafede çözümlenmiş olması da sayılabilir. Suvla şaraphanesi, bağlardan sadece 3-10 km/10dk mesafededir. Bağcılık ve şarapçılık serüveninin başladığı günden bugüne 'şato tipi' yüksek nitelikli şarap yapma idealini gerçekleştirirken Suvla, kadrosu ve hiç değişmeyen ekibinden büyük güç almaktadır.

 

Suvla Şaraphanesinin kapasitesi ne kadar?

Şarap üretim kapasitesi 658 ton. Yıllık üzüm işleme kapasitesi 1.000 tonun üzerinde. Bu da yıllık 850.000 adet standart 75 cc şişe şarap ediyor.

Suvla ilk üretim yılı olan 2010 yılında 265 ton, 2011 yılında 360 ton, 2012 yılında 450 ton üzüm işledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Suvla ile ilgili en çok sorulan sorular ve cevapları