Tarihi Gelibolu Yarımadası Kabatepe Kumlimanı'nında yer alan aile bağları Bozokbağ, yetiştirilen üzümlerin en doğru şartlarda şaraba dönüştürülmesi amacıyla kaliteye odaklı bağcılık teknikleriyle geliştiriliyor. Kuzey Ege ve Marmara Denizleri arasında kalan bu bölge, denize yakınlığı, iyotlu ve reçineli havası, aldığı Karayel rüzgarları ve killi toprak yapısı ile güçlü teruar özellikleri taşıyor. 2003 yılında kurulan, 600 dönüme ulaşan organik bağların bulunduğu bölgenin teruar özelliği ve tarihi dokusu, bu bölgeyi bağcılık için tercih edilen önemli şarap yapım merkezlerinden biri konumuna getiriyor.

Toprak, güneş, rüzgar, insan… Asmaların gelişiminde bir bütüne doğru vazgeçilmez unsurlar. Bozokbağ, kurulduğu günden bugüne, hiç ara vermeden büyük sadakatle yöre köylerinden gelerek, yaz kış demeden bağlarda çalışan onlarca kadının büyük emek verdiği onbir yaşındaki çocuğu gibi. Her bir bağbozumu, kış budamaları ve dört mevsimi kapsayan bakım disiplini onlar için ayrı bir heves, ayrı bir heyecan.

İyi Tarım Uygulaması (GAP) Sertifikası ile kurulan, 2013 yılında organik sertifikaya geçen bağlarda yetişen üzüm cinsleri; enternasyonal varyeteler Cabernet Sauvignon, Merlot, Shiraz, Cabernet Franc, Grenache Noir, Petit Verdot,  Chardonnay, Sauvignon Blanc, Roussanne ve Marsanne; yerliler ise tarihi yarımadaya özgü beyaz Kınalı Yapıncak ve kırmızı varyete Karasakız olarak sayılabilir. a

Bağların kuruluşu, Fransa Mercier Nursery’den ithal edilen sertifikalı asma köklerinin uzmanları tarafından dikimi ile başlamış, ilk üç yıllık gelişmelerinde hiçbir kimyasal ve suni gübre kullanılmayarak, köklerinin gelişimi ve güçlenmesi doğal olarak sağlanmıştır. Sertifikalı asma köklerinden Merlot klonları Petrus klonlarından seçilmiştir. Dört mevsimi kapsayan bağ bakımı disiplinler geliştirilerek titizlikle sürdürülmektedir. Bağ ekibi, ziraat mühendisleri ve bağcılık uzmanları ile beraber, teruara uygun, tarih boyunca bölgede denenmiş yerli üzüm çeşitlerinin seçimi ile ilgili çalışmalar yürütüyor.

Bozokbağ'da bağbozumları, son yaz sıcakları ile olgunlaşan üzümlerin tam olgunlaşma anlarında, gündoğumundan hemen önceki serin saatlerde yöre insanlarının heyecanlı ve tatlı telaşıyla gerçekleşir. Özenle kasalara yatırılan üzümler, karakterlerinin korunmasına özen gösterilerek  bağların en uzak noktasına 14 km. mesafedeki Suvla şaraphanesinin işlenme öncesi serin odalarına teslim edilir. Daha sonra özel resepsiyon yerçekimi (gravity) sistemi ile fermantasyon tanklarına aktarılır.

Tarihi ile öne çıkan bu bölgede üzüm ve toprağın ilişkisi asırlardır sürüyor.

 

 

 

 

 


good agricultural practice